פעילות גופנית לנשים בהריון

מאת: שרון שטרית קורנליוס, M.Sc.PT

שילוב פעילות גופנית בחיי היומיום הפכה מזמן לחלק בלתי נפרד מניהול אורח חיים בריא. יתרונות הפעילות הגופנית בכל מעגלי החיים שלנו מוכרים, וידועה ההשפעה החיובית בשמירה על משקל גוף תקין, צמצום ומניעת מחלות, שיפור מצב רוח ועוד יתרונות רבים אחרים.


גם במעגל חיי האישה יש לחשיבות רבה לפעילות גופנית, כולל בתקופת ההריון ולאחר הלידה.


במהלך ההריון גוף האישה עובר שינויים הורמונליים ופיזיים, אשר משפיעים על גופה ויכולותיה של האישה. פעילות גופנית בזמן ההריון חשובה מאוד לשמירה על כושר גופני קיים והשגת יתרונות רבים נוספים עבור האישה בתקופת ההריון, למהלך הלידה ולאחריה, וכן ידועים היום גם יתרונות רבים עבור העובר, שנותנים השפעתם גם בשנות חייו הראשונות. פעילות הגופנית לנשים בהריון נועדה ללמד לזהות ולתרגל את שרירי רצפת אגן, עבודה על שרירי הליבה, אשר תורמים לייצוב עמוד השדרה והגוף בכלל, תרגול תנוחות ותנועות המכינות את הגוף למהלך ההריון (להקלה ולמניעת כאבים שכיחים בזמן ההריון, לחיזוק ולהגמשה, לשיפור ההרגשה ועוד...)


לימוד ותרגול טכניקות נשימה והרפיה יעילות לתקופת ההריון, לזמן הלידה והכנה של הגוף לתקופה שלאחר הלידה.


פעילות גופנית מומלצת גם לנשים בהריון שעסקו בפ"ג טרם כניסתן להריון וגם לנשים בהריון שלא עסקו בפעילות גופנית קודם לכן, אשר רוצות להפוך את חווית ההריון למהנה ונעימה יותר! למי שלא עסקה בפ"ג טרם כניסתה להריון מומלץ להתחיל בפעילות הגופנית משבוע 12.

איסוף של רצפת אגן ושריר הרחב הבטני אמור להקדים כל תרגיל. כמו כן מומלץ שגם בפעילות יומיומית תזכור האישה לגייס את השרירים הללו לפני שמרימה משקל, לפני שמתכופפת או מבצעת כל פעולה אחרת, כדי לצמצם את הנזק שמופעל על הגב, וכדי לסייע לייצוב עמוד השדרה ובכך להפחית כאבים אפשריים, האופייניים לתקופת ההריון.


סדר העבודה צריך להיות:

לשאוף שאיפה עמוקה ולקראת סוף הנשיפה לאסוף את שרירי רצפת האגן (תחושת התאפקות בפתח השתן, הנרתיק ופי הטבעת) האיסוף הינו עדין ולעומק הגוף. עם איסוף שרירי האגן תמשיך האישה לנשום - חשוב שלא תעצור את הנשימה!

לאחר איסוף רצפת האגן נדרשת האישה גם לאסוף את שריר הרחב הבטני. ההנחיה לכך היא לשאוב את הטבור פנימה ולמעלה, וגם את זה לנסות ולהחזיק ביחד עם רצפת האגן, תוך כדי נשימה חופשית - מומלץ שאיפת אוויר דרך האף ונשיפה דרך הפה.

* זו גם הנשימה המומלצת לזמן הלידה, כך שעדיף לתרגלה במהלך ההריון.מחבר המאמר:
שרון שטרית קורנליוס, M.Sc.PT
פיזיותרפיסט- פעילות גופנית לנשים בהריון ולאחר לידה, הכנה ללידה פעילה,שיקום רצפת אגן ועיסוי תינוקות.
רכז קורס מדריכי פעילות גופנית לנשים בהריון ולאחר לידה ב- B.Education

 
התקשרו 03-5221242
או מלאו את הטופס.
צוות הג'ימנסיה יחזור אליכם
בהקדם האפשרי:
    

 

הג'ימנסיה - בית הספר להסמכת מדריכי כושר ותנועה

מרכז ויצמן - רחוב ויצמן 14, תל-אביב
טלפון: 03-5221242

הצהרת נגישות