מדריך לבחירת קורס מאמני כושר קבוצתי בסטודיו

הג'ימנסיה Basic

מדריך לבחירת קורס להכשרת מאמני כושר קבוצתי בסטודיו

מבוא:

קורסי הכשרה של מדריכי סטודיו ואימון קבוצות מתקיימים היום בלמעלה מ – 10 בתי ספר ברחבי הארץ. ההחלטה על מקום לימודים אינה פשוטה ולשם כך נוצר מדריך זה שמטרתו לשפוך מעט אור על השיקולים בקבלת ההחלטה.


הפיקוח בישראל על הכשרת מדריכים בתחום הספורט והתנועה:

תחום ההדרכה בחלק גדול מענפי הספורט והתנועה בישראל מפוקחים במסגרת חוק הספורט והתקנות מכוחו. הפיקוח נעשה ע"י מנהל הספורט, יחידה בתוך משרד התרבות והספורט. החוק קובע רשימה של מקצועות בהם העיסוק בהדרכה מחייב תעודת הסמכה ולשם קבלתה יש לעבור הכשרה רק במוסד לימוד מאושר בלבד העומד בסטנדרטים גבוהים ביותר בהיבט תוכניות לימוד, השכלה של מורים ועוד.

לשם ההמחשה, הכשרה של מדריך חדר כושר נדרשת להיות בהיקף של כ – 283 שעות אקדמיות. מתוך סך שעות זה מחויבים התלמידים בלימודי מקיפים בתחום מדעי האימון:

 

1. אנטומיה של מערכת התנועה (שריר - שלד) - 35 ש"א.
2. אנטומיה ופיזיולוגיה של מערכות - עצבים, הובלה, נשימה, הורמונלית, חיסון, עיכול - 27 ש"א.
3. פזיולוגיה של המאמץ - 10 ש"א.
4. תזונת האדם במנוחה ובמאמץ - 17 ש"א.
5. פ"ג ומחלות נפוצות - 6 ש"א.
5. ניהול, שיווק ופסיכולוגיה - 6 ש"א.
6. קורס מגישי ע"ר - 28 שעות אקדמיות.

 

הרקע המדעי הרחב הנ"ל נותן בסיס מקצועי איתן למדריכים ומאפשר להם לעסוק בתחום הדרכת הכושר והתנועה בצורה אחראית ומקצועית.

עד לפני כשנתיים היה קורס מדריכי סטודיו ואימון קבוצות תחת פיקוח של מנהל הספורט, היה ול סילבוס מחייב עם תוכנית מדעים מקיפה. היום הקורס אינו בפיקוח ולעניין יש משמעות רבה.כי אין חובה של הסמכה או אמות מידה נדרשת להסמכות. 

כאשר באים להשוות את פרק לימודי המדעים, ישנה חשיבות לבחין בין לימודים מקוונים סנכרוניים (מרצה מלמד בזמן אמת, מתקשר עם התלמידים, עונה לשאלות וכו') לבין לימודי א-סינכרוניים שמתבססים על חומרים מוקלטים מראש.


האם ביה"ס מציע תוכנית לימודי מדעים במסגרת הקורס?

המצב של חוסר פיקוח של מנהל הספורט הפך את תחום ההכשרה לפרוץ וחסר אמות מידה אחידות. קיימת שונות גדולה בהיקפים של קורסי ההכשרה של מדריכי סטודיו, בתכנים שהם כוללים ובנושאי ההעשרה שהם מציעים במסגרת הקורס.

אם ננסה לייצר הגיון כלשהו, הרי שמדריכי סטודיו עובדים עם אותו קהל איתו עובדים מדריכ חדר הכושר לדוגמה ולכן  ניתן לומר שלא סביר שמדרכית הסטודיו הממוצעת תהיה בעלת בסיס מצומצם יותר במדעי גוף האדם בהשוואה למדריך חדר כושר.


דרישות הקבלה לקורס:

  1. מטרת ההכשרה היא לאפשר לתלמידים לרכוש כלים מקצועיים והדרכתיים בתחום הדרכת הסטודיו על מנת להכינם להשתלבות מיטבית בשוק העבודה. לשם כך, ההיגיון אומר שנדרש רקע באימון / תרגול של התחום הנלמד (מגוון שיעורי סטודיו) – לא רק שניסיון זה מביא להחלטה מושכלת יותר על הבחירה להפוך למדריך סטודיו אלא גם בקורס עצמו, יוכלו התלמידים להתמקד ברכישת כלים הדרכתיים ולא בלימוד ביצוע התרגילים בדומה למתאמן מן השורה.
  2. מבחן קבלה – מטרת מבחני הקבלה היא למנוע קבלת מועמדים, שסיכויי ההצלחה שלהם בקורס והעמידה בדרישות המזכות בתעודת הסמכה, נמוכים. עדיף למתעניין בלימודים לשמוע תשובה קצת פחות נעימה במבחני הקבלה אבל כזו שתמנע ממנו להשקיע זמן רב וכסף ולא להגיע אל התעודה הנכספת... וכל זה בהנחה שמטרת הקורס היא כזו שרק העומדים בדרישות אכן מוסמכים.

תעודת הסמכה:

תעודת ההסמכה היא מטעם ביה"ס ללא מעורבות של גוף מדינה וכיוון שאין גופים בינלאומיים שמרכזים את תחום הדרכת הסטודיו, אין תעודה שניתנת בארץ שיש לה תוקף אוטומטי בחו"ל. בחלק מקורסי הדרכת הסטודיו מציע גם הכשרות משנה בתחומים נקודתיים (רצועות, פיטבול וכו') ולעיתים מזכים בגינן בתעודה נוספת.


תכנים בקורס מדריכי סטודיו ואימון קבוצות:

תחום הדרכת הסטודיו הוא עשיר ומגוון וכולל בתוכו סוגים שונים של שיעורים בהם - חיזוק, חיזוק דינמי, היט, פונקציונלי, מתיחות, CORE, פיטבול ועוד. קשה מאוד להקיף את כל סוגי השיעורים הקיימים בסטודיו, בהכשרה בסיסית שכן אז היא תהפוך להיות באורך של תאר ראשון באקדמיה. בבואכם לבחון את תוכניות הלימודים נסו להתרשם לא רק מרשימת הנושאים הנלמדים והתעודות שניתנות אלא גם מההקפים של הלימודים. כדי להפוך למדריך קיקבוקס או פילאטיס יש לעבור הכשרה מקיפה ואם קורס מדריכי סטודיו מציע את ההסמכות הללו במסגרת קורס הבסיס יש לתת את הדעת להיקפים של כל הכשרה, לתכנים, לצוות ההוראה וכו' ולא להתרשם רק מעוד תעודה שניתנת בסיום הקורס.


 עלות הקורס:

על אף ההיקפים השונים של תוכניות הלימוד, השונות במחירים לא מאוד גדולה. בבואכם להשוות בין מחירי הקורס דאגו לשקלל את מס' השעות שתקבלו בקורס (לימודי מדעים יש?) יחד עם עלויות נוספות שיכולות "לצוץ" – קורס מגישי ע"ר, שיעורי תרגול בעלות נוספת ועוד. זיכרו כי לימודי מדעים בפורמט סנכרוני / א-סינכרוני יכולים (וצריכים) להשפיע על עלות הקורס.


סגל ההוראה:

לעיתים התכנים של הקורסים השונים בשוק די דומים והערך המוסף המרכזי אותו יכול קורס להקנות נובע לרוב מהרקע, ההשכלה, הניסיון והיכולות של צוות ההוראה של הקורס. היכולת לחלוק ניסיון של שנים בהדרכה, התמודדות עם סוגים שונים של אוכלוסיות, השתתפות בקורסי המשך והשתלמויות לאורך השנים – כל אלו הופכים את המורה של הקורס לגורם מכריע באיכות תהליך ההכשרה.


די בקלות אפשר לברר פרטים על המורים שמלמדים קורסים - רקע אקדמי, ניסיון בהוראת קורסים, מעורבותם בכנסים מקצועיים והכי חשוב - חוו"ד של בעלי סטודיואים לגבי הבוגרים של הקורסים הללו.

מעבר לכך, יש עניין של חיבור אישי למורה ולכן רצוי מאוד לפגוש את המורה ולהתנסות בשיעור שלו טרם קבלת ההחלטה על בית הספר בו תלמדו.

 

האם יש משקל ל"שם" של ביה"ס?

נכון שבסופו של דבר איכות של מדריך נבחנת בשיעור ולכן מדריך טוב יזכה חהערכה והצלחה בלי קשר להיכן עבר את ההכשרה. עם זאת, נכון יהיה לומר כי בעלי סטודיו רבים, למודי ניסיון, לומדים להכיר את איכות מסיימי הקורסים מבתי הספר השונים וישנה העדפה לבוגרי קורסים מסויימים על פני אחרים. 

רוצים לדעת קצת יותר בעניין הזה? הריצו כמה חיפושים בקבוצות רלוונטיות בפייסבוק ותקבלו תמונת מצב של מאות דיונים שהתקיימו בנושא.


סיכום של שיקולים שכדאי להביא בחשבון בבחירת קורס הכשרה:

  1. היקף ותכני הקורס.
  2. דרישות הקבלה (לא קיבלו אתכם למקום אחד ולמקום שני כן... חומר למחשבה...).
  3. מיקום – כדאי שיהיה לכם נוח להגיע.
  4. תעודות - לבחון את היקפי התכנים ולא רק כמה ניירות מקבלים בסוף הקורס.
  5. ה-צ-ו-ו-ת!!!
  6. ימים ושעות בהם מתאפשר לכם ללמוד.
  7. מחיר.

מקווים שהצלחנו לשפוך קצת אור בקרב המתלבטים וכמובן שמוזמנים לפנות עם שאלות נוספות ע"י מילוי דף פרטי יצירת הקשר, ואחד מיועצי הלימודים שלנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי.


לצפיה בצוות המורים לחצו כאן

לקבלת ייעוץ לימודים חינם לחץ כאן

- ייתכנו שינויים במועד פתיחת/סיום הקורס
- מספר המקומות בכל קורס מוגבל
- פתיחת הקורס מותנית במספר משתתפים מינמלי


 
התקשרו 03-5221242
או מלאו את הטופס.
צוות הג'ימנסיה יחזור אליכם
בהקדם האפשרי:
    

 

הג'ימנסיה - בית הספר להסמכת מדריכי כושר ותנועה

מרכז ויצמן - רחוב ויצמן 14, תל-אביב
טלפון: 03-5221242

הצהרת נגישות