השוואה בין הוצאה אנרגטית בהליכה וריצה למרחק של 1 מייל בבוגרים בעלי משקל תקין ובוגרים שמנים

מאת: עופר קיס, MpE בחינוך גופני

 

(MARK LOFTIN ושות' 2010)


Loftin, M, Waddell, DE, Robinson, JH, and Owens, SG.
Comparison of energy expenditure to walk or run a mile in adult
normal weight and overweight men and women. J Strength Cond Res 24(10): 2794–2798, 2010


השמנת יתר היא בעיה בריאותית מן המדרגה הראשונה ועלולה להוות גורם סיכון למחלות לב, כלי דם, סוכרת, סרטנים מסוימים ובעיות אורטופדיות שונות. ממחקרים אפידמיולוגים מוכח שפעילות גופנית הגורמת להוצאה אנרגטית נתונה מפחיתה את גורמי הסיכון הללו ומאפשרת שיפור רב בערכים בריאותיים. ריצה והליכה הן פעילויות מצוינות להגברת ההוצאה האנרגטית ועמידה בהנחיות לפעילות גופנית לשם הגברת הבריאות. אולם כיוון שריצה עלולה לא להתאים למתאמנים רבים מסיבות של כושר גופני נמוך, או בעיות אורטופדיות, אנשים רבים מעדיפים הליכה על פני ריצה. השאלה שנשאלת היא כמובן מה המשמעות של ביצוע הליכה לעומת ריצה בכל הנוגע להוצאה קלורית כאשר מתאמן קובע את האימון לפי מרחק נתון.


מחקר שנערך השנה באוניברסיטת מיסיסיפי בארה"ב בא לבדוק את ההשערה שאין הבדל בין אם אדם רץ או הולך כל עוד המרחק קבוע. על מנת לבדוק זאת נבדקו 50 מתנדבים (23 גברים ו- 27 נשים) שחולקו ל-3 קבוצות: קבוצת רצי מרתון, קבוצת הליכה של נחקרים בעלי משקל תקין וקבוצת הליכה נוספת של נחקרים עם השמנת יתר (אחוז שומן ממוצא 37.5%). כל אחת מהקבוצות ביצעה פעילות למרחק של מייל אחד (כ- 1600 מ') שבמהלכה נמדדה צריכת החמצן שמשמשת כמדד מדויק להוצאה האנרגטית של הפעילות.


תוצאות: תוצאות המחקר הראו בבירור שבאופן אבסולוטי (ללא קשר למשקל) כל הקבוצות הוציאו כמות קלוריות דומה מאד למרות משקלם השונה (כ- 100 קלוריות).


אולם כאשר השוו את התוצאות יחסית למשקל נצפתה מגמה ברורה להוצאה קלורית רבה יותר לרצים ולאחר מכן לקבוצת בעלי המשקל התקין לעומת הקבוצה השמנה.


משמעות: כאשר המטרה היא שיפור הבריאות על ידי הוצאה אנרגטית לשם הפחתת מסת השומן, ניתן ללכת לבצע הליכות בקצב נוח ללא צורך בעומס האורטופדי או הנפשי העלול לבוא עקב הרצון לרוץ את אותו המרחק. בנוסף, מסת השומן שאמורה כביכול ליצור הוצאה קלורית נוספת עקב הצורך לשאת אותה לאורך המרחק הנתון, משפיעה הרבה לעומת מסת שריר וכמעט איננה מגבירה הוצאה קלורית.


למי שרוצה נוסחא לחשב את ההוצאה הקלורית לפי מרחק ולא דקות פעילות, מוזמן להציב את המספרים (הנוסחה היא ל- 1609 מטר, ניתן לחלק לפי המרחק שנעשה)

קק"ל = משקל (ק"ג) X 0.789 9 – מגדר (גבר = 1, אישה = 2) X 7.634 + 51.109


לסיכום – למרות שלשם שיפור הכושר הגופני והפחתת סיכון למוות בטרם עת חשוב הקושי ולא רק משך ותדירות הפעילות, ניתן להפחית סיכון זה גם על ידי ביצוע פעילות גופנית מתונה .


הכותב: עופר קיס, בחינוך גופני, רכז קורס מדריכי חדר כושר בבית הספר.


 
התקשרו 03-5221242
או מלאו את הטופס.
צוות הג'ימנסיה יחזור אליכם
בהקדם האפשרי:
    

 

הג'ימנסיה - בית הספר להסמכת מדריכי כושר ותנועה

מרכז ויצמן - רחוב ויצמן 14, תל-אביב
טלפון: 03-5221242

הצהרת נגישות