אימוני כושר: מתי כן לדלג על האימון?

מאת: שי אלנקרי, מאמן, יוצר, כתב ואיש כושר גופני. חי ונושם את תחום הכושר בארץ ובעולם ופועל לקידומו כדרך חיים בכל בית בישראל.


לא משנה מהי הסיבה בגללה אתם רוצים להתחיל ולהזיע בחדר הכושר: בין אם מדובר ברצון לעלות את הכושר האישי שלכם, לשמור על אורח חיים בריא או לרדת כמה קילוגרמים לקראת הקיץ, פעילות גופנית מתאימה כמעט לכל אדם ועל זה איך בכלל ספק.

בדיוק כמו שכל אחד מאיתנו יודע ומרגיש מתי נוח לו לצאת ולבצע את האימון הגופני כך גם כדאי שתדעו מתי לדלג עליו. יש כל כל הרבה מצבים מצבים בהם לא כדאי לעסוק בפעילות גופנית, מצבים שאף עלולים לפגוע בנו חזרה. א באילו מצבים מדובר? קבלו 5 מצבים בהם תוכלו לקבל אישור על דילוג האימון מבלי שהמצפון יציק לכם.

אימון כושר: צריך לדעת גם מתי צריך לוותר עליו.

1. כשכואב באזור מסוים

אם כואב לכם באזור מסוים בשריר (ולא רק מכיווץ השרירים כתוצאה מהאימון הקודם) או באחד מהמפרקים השונים בזמן מאמץ גופני, כנראה שישנה בעיה. לעתים לא רק מדובר בבעיה שרירית הדורשת מנוחה אלא בבעיה מכאנית הדורשת טיפול יסודי הרבה יותר. כשיש ספק אז אין ספק. אל תיכנסו אל תוך הכאב, עצרו את האימון, קחו מנוחה ולכו להיבדק. אני מכיר יותר אנשים שלא העזו להפסיק את האימון וכתוצאה מכך מושבתים עד עצם היום הזה מאשר אנשים שידעו מתי לעצור את האימון בגלל כאב ומתאמנים עד עצם היום הזה.

2. אנטיביוטיקה

כל תרופה שתיקחו ובייחוד אנטיביוטיקה יחלישו את גופכם במהלך היום ובמהלך מאמץ גופני בצורה משמעותית, ולכן לא כדאי שתוסיפו סטרס חיצוני כמו פעילות גופנית. בזמן המחלה גופכם מגויס למלחמה בריפוי הגוף ולכן אימון גופני עשוי להקשות על המצב. קחו כמה ימים של מנוחה וחזרו באנרגיות מחודשות.


3. התקף אסטמה

אסטמה היא מחלה כרונית של דרכי הנשימה הקטנות ולא של דרכי הנשימה הגדולות, המאופיינת בתגובתיות יתר של דרכי הנשימה לגירויים שונים.במקרה ואתם סובלים מאסטמה וחוויתם אותה בעת האחרונה מומלץ שתדלגו על האימון בימים שלאחר ההתקף.כדאי אף להצטייד במשאף בזמן האימון הגופני.


4. צינון

לגבי אימון גופני בזמן של צינון אין דעה אחת מוצקה שמבוססת על מחקרים חד משמעיים. המחקרים לא מצאו עדויות לכך שהאימון הגופני מחמיר את מצב הצינון, אך ד"ר מייקל ג'וינר, חוקר שגם מתאמן בעצמו מעדיף שאת ההחלטה של "להתאמן או לא להתאמן" יקבל כל מתאמן בהתאם למצבו והרגשתו האישית. יחד עם זאת הוא מוסיף כי גם במקרה כזה של צינון הוא מעדיף לקחת את האימון צעד אחד אחורה מבחינת מאמץ ולא להיכנס ולבדוק את הגבולות האפשריים.

5. כשנמצאים על בטן ריקה או מלאה

המקרה הראשון הוא המקרה של הבטן המלאה. אתם בדיוק נמצאים כחצי שעה-שעה לאחר ארוחה מלאה (יש לומר אפילו ארוחה כבדה.) כאשר הקיבה מלאה מארוחה שממלאת את הבטן כמעט עד אפס מקום ישנה הזרמה של דם רב עם אנרגיה אל הקיבה שעובדת שעות נוספות על עיכול המזון. במקרה שכזה מומלץ שתמתינו עוד מספר שעות, אימון על בטן מלאה לא רק שתקשה לכם על האימון אלא גם תגרום לתחושה לא נעימה לכל אורכו.ארוחה לפני אימון מספקת אנרגיה לשרירים, דוחה עייפות ותורמת להתאוששות יעילה יותר.


המקרה השני הוא המקרה של הבטן הריקה. כאשר הבטן והגוף ריקים מאנרגיה לא כדאי שתתאמנו. לא רק שתפגעו באיכות ובביצועי האימון, אתם גם מסתכנים בעייפות וחולשה שעשויים להוביל לסחרחורות והתעלפויות מיותרות. חשוב לאכול עד שעתיים וחצי לפני האימון ארוחה עתירת פחמימות ממאכלים בעלי אינדקס גליקמי גבוה. מאכלים הדלים בסיבים תזונתיים ובשומן ומעכבים את תהליך העיכול. ניתן לאכול לפני האימון: חטיף אנרגיה, שתי פרוסות לחם עם גבינה. על כל מקרה, מומלץ להתייעץ תמיד עם איש מקצוע לפני בניית תפריט תזונתי. יש לזכור: ארוחה לפני אימון מספקת אנרגיה לשרירים, דוחה עייפות ותורמת להתאוששות יעילה יותר.

נתקלתם ב 1 מחמשת המקרים? תדעו שיש לכם אישור בתוקף לדילוג על האימון! 
התקשרו 03-5221242
או מלאו את הטופס.
צוות הג'ימנסיה יחזור אליכם
בהקדם האפשרי:
    

 

הג'ימנסיה - בית הספר להסמכת מדריכי כושר ותנועה

מרכז ויצמן - רחוב ויצמן 14, תל-אביב
טלפון: 03-5221242

הצהרת נגישות