לאחרונה קראתי כמה מחקרים שגילו שביצוע מתיחות לפני ריצה לאו דווקא מונע פציעה ובחלק מהמקרים אף מגדיל את הסיכוי לפציעה. אם ככה אז למה בעצם לעשות מתיחות???

תשובה: אסף דולב רכז קורס מדריכי המתיחות בבית הספר.

ישנם שני חלקים בשאלתך ולכן אחלק את התשובה לשניים :

בשנים האחרונות אכן יצאו מספר מחקרים אשר הראו כי בחלק מהמקרים של אצנים, ביצוע מתיחות לפני אימון ריצה לא הוריד את הסיכוי לפציעה, אך יש לקחת תוצאות אלה בערבון מוגבל משום שישנם הרבה משתנים בתוך מערך המחקר עצמו: באיזו קבוצת אוכלוסיה מדובר (אצנים מקצועיים, מתחילים) באיזו קבוצת גיל (מצעירים ועד קהל מבוגר יותר), סוג הריצה (ספרינט, מרתון), על איזו קרקע מדובר (מסילה, קרקע חולית, אספלט), באיזה סוג מתיחות (מתיחה אקטיבית, פאסיבית, דינאמית, בליסטית) וכדומה. מעבר לנקודות שציינתי גם ענף הספורט עצמו יכול להוות משתנה. בחלק מענפי הריצה חימום לפני הריצה יכול להיות מוטל בספק, אך בענפי האתלטיקה האחרים חימום הוא חלק חשוב ובלתי ניפרד מתחילת האימון.


באופן כללי חשוב לציין ששיעורי המתיחות כפי שהם מבוצעים היום, שונים מבעבר, הן מבחינת המטרות שלהם והן מבחינת מהלך השיעור.


אם בעבר שיעורי המתיחות היו מיועדים בעיקר להגדלת טווחי תנועה, היו בעלי אופי סטטי ופאסיבי יחסית ומוקדו לקהל ספציפי (רקדנים, אנשים עם מגבלות פיזיות ועוד) הרי שהיום רב שיעורי המתיחות מתמקדים בעבודה פונקציונאלית המופנה לרב חלקי האוכלוסיה שמגיעים לשיעורים. היום פחות מעניין את המדריך שהתלמידה שלו תגיע לשפאגאט כמו שהיה שמח יותר אם חצי מהכיתה שלו תעמוד במבחן פשוט של גמישות – sit and reach. השיעורים היום מתמקדים בעיקר בתנועתיות ובשיפור טווחי תנועה במפרקים וכתוצאה כך ישנו שיפור בטווחי התנועה בחיי היומיום של האנשים וזה מה שחשוב. אין ספק לגבי חשיבות שיעורי המתיחות, רק יש לדעת לאיזה קהל נכוון אותם ובאיזה טכניקות מתיחה נבחר.


ממליץ להמשיך ולעקוב אחרי מחקרים שיוצאים כיום ולבחון היטב את כל המשתנים שציינתי ולהתייחס בהתאם כאשר אנו מדברים על נושא המתיחות


 
התקשרו 03-5221242
או מלאו את הטופס.
צוות הג'ימנסיה יחזור אליכם
בהקדם האפשרי:
    

 

הג'ימנסיה - בית הספר להסמכת מדריכי כושר ותנועה

מרכז ויצמן - רחוב ויצמן 14, תל-אביב
טלפון: 03-5221242

הצהרת נגישות